Zpět na přehled článků

Svátky a významné dny pro měsíc září

Hola, hola, škola volá aneb návrat k řádu

Září

  • 4. záříprvní školní den
  • 23. září – podzimní rovnodennost
  • 28. zářísvatý Václav a Den české státnosti

Sklízí se dýně a melouny, švestky, broskve, ostružiny, jablka, hrušky a hrozny, dále i cukety, patizony, brokolice, zelí, kořenová zelenina, cibule a mnoho dalšího. Připravujeme si zásoby na zimu, co jde, to se zavaří, nasuší a zamrazí.

V lesích rostou houby. Mnoho ptáků odlétá na jih, mezi nimi i vlaštovky a jiřičky. Začíná jelení říje, padají žaludy, dozrávají bukvice a bezinky.

Vysazujeme jarní cibuloviny – narcisy, tulipány, hyacinty a sklízíme semena rostlin pro další sezonu. Od konce měsíce také vysazujeme stromy a keře.

Návrat k řádu

Škola volá. S dětmi i ty, kteří nesedí v lavicích, ale připravují školákům zázemí. A dokonce i takové, kteří už se školou nemají vlastně nic společného – protože také ti se vracejí k řádu, k práci uvnitř, k rozvrhům cvičení anebo k předplaceným abonentkám do koncertních sálů a divadel. Vracíme se z letních dobrodružství, abychom se zase dobře ukotvili doma, v práci, v plánech.

Postupně se připravujeme na začátek podzimu, na podzimní rovnodennost. Den i noc se dostávají do dokonalé rovnováhy. Léto je u konce a my se zabydlujeme ve svetrech a později i kabátech, začínáme se těšit domů, do tepla.

Ve spíži se to červená marmeládami a zelená zavařenými okurkami. Na konci měsíce oslavujeme Den české státnosti, přicházejí svatováclavské slavnosti a s nimi posvícení. Hřejivá síla slunce se přelije do burčáků a nadšení ze sklizně hroznů. Sklízíme to, co jsme zaseli, a dostáváme příležitost se zastavit, abychom poděkovali za všechno bohatství, které nám příroda nadělila.

Vracíme se k pravidelnému rytmu, který je spojen s ubýváním světla, ale zároveň přicházejí barvy podzimu, sbíráme šípky a materiál na adventní tvoření. Po usilovné dřině nastává čas zklidnění a radosti z hojnosti. Co třeba uspořádat rodinnou nebo sousedskou slavnost s díkůvzdáním i za to, že jsme součástí svého společenství?

Martina Viktorie Kopecká

Fotografie: Martina Viktorie Kopecká u nás v redakci při podepisování nového TraDiáře na rok 2024, ostatní fotografie pocházejí z knihy Tradinář – Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů

Zpět na přehled článků

Zůstaňte v obraze

Nezmeškáte naše novinky, autogramiády, besedy a akce.

S registrací souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

To top