Zpět na přehled článků

Svátky a významné dny pro měsíc únor

Smím se zeptat, jak to dopadlo s vaším vánočním stromečkem?

2. února Hromnice

3. února pololetní prázdniny, svatý Blažej

6. února svatá Dorota, některým okresům začínají jarní prázdniny.

14. února svatý Valentýn

24. února svatý Matěj

Masopustní termíny:

16. února tučný čtvrtek

20. února masopustní neděle

21. února masopustní úterý

22. února popeleční středa – začátek půstu před Velikonocemi

Patříte mezi skupinu těch, kteří brzy nakupují a koncem roku už vyprovázejí stromek k popelnici, anebo se naopak snažíte „mít Vánoce“ doma co nejdéle? Vánoční doba v kostelích končí až se svátkem Hromnic. Lidé si přicházejí se svíčkami (tzv. hromničkami, které chrání obydlí před úderem blesku a jinou pohromou) do kostela a postupně také přibývá světla. Přitom hovorů na linkách důvěry je v tuto dobu snad nejvíc za celý rok. Jako by ještě nebylo dobře vidět, že pod zemí to začíná klíčit a už každým dnem si budeme moci říct, že zimu máme zdárně za sebou.

Čas masopustu nás vrací k radosti, k tvoření, k setkávání. Aby hned potom přišlo postní období. V poslední době začínám brát na milost i den sv. Valentýna. Já vím, je to komerční svátek, ale vždyť nás nikdo nenutí nakupovat čokoládová srdíčka a tvářit se zamilovaně. Vzhledem k tomu, že pořádně nevíme, kdo to ten sv. Valentýn byl, nemám dojem, že bych se nemohla v tento den zařídit po svém. A tak už třetím rokem píšu starším lidem z farnosti, kteří okolo sebe nemají nikoho, kdo by jim pravidelně říkal, že je má rád. Několik z nich mi dokonce odpovědělo, a to zase potěšilo mě.

Únor je pro mě měsíc zázraků, příroda se probouzí, můžeme plánovat, do čeho se pustíme (a co komu odpustíme), máme čas na dočtení knížek od Ježíška a tak vůbec, je ještě zima, ale už víme, že brzy se začnou dít velké věci.

Martina Viktorie Kopecká

Text pochází z TraDiáře pro rok 2023

Zpět na přehled článků

Zůstaňte v obraze

Nezmeškáte naše novinky, autogramiády, besedy a akce.

S registrací souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

To top