Zpět na přehled článků

Svátky a významné dny pro měsíc srpen

Jak voní pole zralého obilí?

Začátek srpna dožínky – keltský svátek Lughnasad

10. srpna svatý Vavřinec

12. a 13. srpna padají hvězdy – Perseidy

15. srpna Nanebevzetí Panny Marie

24. srpna svatý Bartoloměj

31. srpna poslední den prázdnin

Horko přichází i k nám do kostela a není před ním úniku. Proto tomuto měsíci ne příliš lichotivě přezdívám „měsíc zpocených nevěst“. Mnohem víc než k pobývání uvnitř nás to táhne ven, na vzduch, k vodě, na cesty, do lesů, do polí.

Putování je jedním z duchovních prožitků, ke kterým se opět lidé vracejí. Pouť, to není jen matějská a cukrová vata, ale mnohem spíš oslava duchovního života spojená s cestou, která není vždy jen pohodlná a příjemná, ale o to větší radost a uspokojení přináší zdolávání jednotlivých pasáží pouti a dosažení cíle. Někdo putuje na pokračování, navazuje tam, kde loni skončil. Jiný zase volí strategii „všechno, nebo nic“ a celou trasu ujde naráz.

V noci přihlížíme neobyčejné podívané, padají Perseidy, je to ten nejkrásnější přírodní ohňostroj. Co byste si vlastně přáli, kdyby zrovna teď padala hvězda?

Léto ještě nekončí, stále máme šanci ledacos zvládnout a prožít dřív, než se budeme postupně vracet k řádu. V půlce srpna přichází svátek Panny Marie a do kostelů se přinášejí semínka k posvěcení. Konají se oslavy žní a trhy s úrodou. Je příliš pozdě zasívat, teď už můžeme jen sklízet to, co jsme zaseli dřív. Nastává čas radosti z úrody, ale i smutných očí, které vidí posečená pole, očesané chmelnice a konec prázdnin v diáři.

Martina Viktorie Kopecká

fotografie čerpány z knihy Tradinář – Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů

Zpět na přehled článků

Zůstaňte v obraze

Nezmeškáte naše novinky, autogramiády, besedy a akce.

S registrací souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

To top