Svátky a významné dny
1. května První máj – svátek lásky a Svátek práce
8. května Den vítězství
12.–14. května ledoví muži: Pankrác, Servác a Bonifác
12. května Den matek
15. května Den rodiny
16. května svatý Jan Nepomucký
19. května letnice (svatodušní svátky)
27. května Den národního vzdoru
Květen je už podle názvu měsícem květů. Je to především dílem ovocných stromů, růžových jabloní a broskvoní, bílých třešní, slivoní, hlohů a jeřábů, které netrpělivě čekají na opylení – oplodnění. Květen je měsícem lásky, která proměňuje hravé mládí v (pohlavní) dospělost. To vidíme v rozkvetlé krajině, která bzučí opylujícím hmyzem i v lidových tradicích. Májové obecní slavnosti, obchůzky, staročeské máje, majálesy, letniční slavnosti – jízdy králů a královničky, jsou všechny oslavy chasy, mládeže, studentů. Mládí, síla, krása leží v centru každé z nich. V období radostně kvetoucí přírody, těsně před tím, než začne plodit, je třeba podpořit dobrý růst. Oslavy a rituály bývají spojené s očistou, prosbou o zachování plodnosti a zdobí je mnoho krásných květů, kterých je v přírodě nyní nejvíce.
Na to vše dohlíží májka, která se staví v předvečer Prvního máje, na přelomu dubna a května, kdy se propojují plodné síly přírody a lidí. Kromě erotického významu splynutí muže a ženy prý měla snad i přivolat déšť, ochránit celou svou komunitu, včetně polí, zahrad i sadů.
Je možné, že právě pozůstatek této tradice je polibek pod rozkvetlým stromem, nejčastěji třešní, snad proto, aby byla žena krásná po celý další rok nebo prý aby následující rok neuschla.
Květen je prvním měsícem hojnosti. Dává nám jahody, rebarboru, chřest, množství lupení na pesta a saláty i lístků na čaj a v neposlední řadě záplavu květů. Jak využít květy jeřábu pro harmonizaci ženského hormonálního systému či květy hlohu na povzbuzení činnosti srdce a zmírnění stresu, radí Hanka Zemanová v Rytmu roku.
Aby nám příroda i nadále poskytovala svou pomocnou ruku, je o ni třeba řádně pečovat, říká Hanka:
Je první máj, lásky čas. Můžeme se líbat pod rozkvetlými stromy, pečovat o krásné trávníky, drbat za ušima svoje pejsky, morčata a kočičky, ale můžeme svou lásku rozšiřovat i na téměř neviditelné živočichy v půdě, na potok za vesnicí, do kterého se vypouští jímky plné chemické drogerie, na ubývající louky plné brouků, motýlů, ptáků, bylin a květů nebo na kuřata a prasata ve velkochovech, jejichž význam jsme zredukovali na plastový balíček co nejlevnějšího masa. Jak se má takové kuře či žížala? Jak si prozpěvuje voda ve vesnickém potoce? Lásku můžeme prohlubovat tím, že se budeme otvírat schopnosti soucítění. Všichni jsme propojeni. To, co se děje mikroorganizmům v půdě a zvířatům ve velkochovu, se na nějaké úrovni děje i všem ostatním.
Inspiraci na rodinné rituály a svátky můžete čerpat z knih o tradicích: Edice Tradinář. Život podle rytmu přírody najdete v publikacích Hanky Zemanové: Edice Hanky Zemanové.
Fotografie pochází ze zahrady Hanky Zemanové a najdete je i v její knize Rytmus roku.