Zpět na přehled článků

Svátky a významné dny pro měsíc listopad

V listopadu odlétají poslední teplomilní ptáci. Sklízí se zelí, kapusta a pórek. Zvířata se na přelomu listopadu a prosince ukládají k zimnímu spánku. Začátkem adventu rozkvétá čemeřice, které se občas přezdívá zimní nebo sněžná růže.

Listopad

  • 1. listopadu svátek všech svatých
  • 2. listopadu Památka zesnulých – Dušičky
  • 11. listopadu svatý Martin
  • 17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentstva
  • 22. listopadu svatá Cecilie
  • 25. listopadu svatá Kateřina
  • 30. listopadu svatý Ondřej

Světlo vzpomínky

Když jsem byla dítě, obvykle mě rodiče nebrali s sebou na hřbitov. Dnes jim dokážu porozumět, ale přece jen, umírání, loučení a stesk jsou součástí života, stejně jako zrození. Hned na začátku listopadu si připomínáme památku všech svatých a na ni navazují tzv. Dušičky, svátek vzpomínání na zesnulé. Naši předci jsou vlastně takovými rodinnými svatými. Legendy o jejich životě se předávají dál a dál, nepřestávají nás fascinovat a inspirovat. I díky nim jsme se stali sebou samými. Vzpomínka je projevem úcty k životu. Jen díky připomínání mohou naši milovaní „žít“. Třeba i listováním rodinnými kronikami a fotoalby ukazujeme našim dětem jejich zázemí a kořeny.

Naše doba někdy tolik spěchá dopředu, že nezbývá čas a síla na rituály, které byly odedávna součástí života. Mnoho pohřbů se dnes odehraje bez obřadu. Přitom není nutné protrápit se smuteční řečí v krematoriu. Možností je celá řada, nabízí se rozloučení v kostele anebo kdekoliv v přírodě, v lesích, na březích řek. Ano, moc těžké je loučení „proti směru času“. Ve chvílích, kdy odcházejí místo předků potomci, je složité cokoliv říct, ale podstatné je od truchlení neutéct, i kdybychom jen v tichosti rozsvěceli světla. Rozsvěcet svíce, vzpomínat, děkovat za život zesnulého, loučit se, to všechno je nesmírně důležité pro to, abychom mohli naplno žít.

Martina Viktorie Kopecká, spoluautorka TraDiáře 2024Vánočního tradináře

Pokud se už nemůžete dočkat adventního času a tradic s ním spjatých, nahlédněte do Vánočního tradináře, do kapitoly LISTOPAD, kde se budete moci na advent pěkně připravit a naladit skrze témata, jako jsou Dušičky, svatomartinské posvícení nebo tvoření vlastnoručně vyrobených dárků či ozdob.

Zpět na přehled článků

Zůstaňte v obraze

Nezmeškáte naše novinky, autogramiády, besedy a akce.

S registrací souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

To top