Leden
Svátky a významné dny
- 1. 1. Nový rok
- 6. 1. Tři králové
- 31. 1. konec prvního školního pololetí
- 7. 1. – 13. 2. masopustní období
Čas na spřádaní snů a plánů i přípravu masopustních masek
Leden je měsícem, kdy příroda ještě spí, někde i přikryta sněhovou duchnou. Brzké temné večery a chladné počasí nás vedou domů, do tepla, k sobě samým. Po vánoční smršti máme prostor na plánování nového roku. Naši předci zemědělci trávili zimní měsíce přípravou na jaro, plánováním setby a opravami rozbitých věcí, ale také společnou prací u jednoho stolu, např. při přástkách (předení lnu) a dračkách (draní peří). Předlo a dralo se už od listopadu hned po Martinovi, s vánoční přestávkou a přestávkou ve dnech určitých světců – např. svaté Lucie.
Temný a chladný čas nás stejně jako v období Vánoc a na konci kalendářního roku vede i k pospolitosti. Je to čas společných tanečních zábav, plesů, nejen maturitních, ale i spolků, které v obci najdete. Kromě honosných plesů se leden pojí také s masopustem. Několikatýdenní masopustní období začíná hned po Třech králích a končí průvodem maškar na masopustní úterý. Masopustní období je každý rok jinak dlouhé, protože jeho konec určují Velikonoce. Letos jsou Velikonoce brzy, ještě v březnu, a masopustní období končí již 13. února. V lednu je tedy nejlepší čas následovat naše předky a začít vymýšlet a připravovat nové a opravovat staré masopustní masky a plánovat, do jakého průvodu s nimi vyrazíme.
Inspiraci na výrobu masek najdete i v Jarním Tradináři, který vyjde v polovině ledna. V kapitole leden vás čekají návody na lampiony, škrabošky, klobouk či koníka na tyči.
Příroda a naše tělo
Příroda klidně spí a odpočívá, čerstvého moc není – kadeřávek, pórek a růžičková kapusta. Našemu tělu udělají dobře vývary a polévky z uskladněné kořenové zeleniny, dýně a řepy. Nejvíc mu ale prospěje dlouhý a vydatný spánek, na který si udělejme čas i v období zábav a plesů.
Martina Viktorie Kopecká, autorka TraDiáře 2024 a Jarního Tradináře