Zpět na přehled článků

Svátky a významné dny pro měsíc duben

Jak se naladit na jarní rytmus a využít sílu přírody pro své zdraví a pohodu.

Duben

Svátky a významné dny

  • 1. dubna apríl a velikonoční (červené) pondělí
  • 22. dubna Den Země
  • 23. dubna Světový den knihy
  • 24. dubna svatý Jiří
  • 30. dubna filipojakubská noc, čarodějnice, Beltain

Jaro už je v plném proudu. Jeho síla nás občas naprosto odzbrojí. Na posílení imunity a naladění se na jarní rytmus nám příroda posílá tým pomocníků, malé družstvo, tzv. zelenou devítku. Je to devět zelených bylin, žádné vzácné, naopak ty úplně nejběžnější, které možná máte i vy na zahradě a většinu roku jim říkáte plevel.

„Divoké jarní byliny jsou nenápadnou, ale silně působící pomocnou rukou jarní přírody. Vnáší do těla svěží energii, která nás oživuje a probouzí. Zahání jarní únavu, čistí a posilují nám krev, dávají do pohybu trávení a podporují látkovou výměnu. Pomáhají rozpouštět zimní usazeniny i plicní hleny. Usnadňují práci játrům a žlučníku, které právě teď pracují na plné obrátky. Plané jedlé byliny jsou multivitaminové poklady plné chlorofylu a enzymů. Uvnitř těla pak fungují jako antioxidanty a jsou posilou imunity. Nabízejí nám to, co samy přirozeně mají: divokost, svobodu, odolnost a životní sílu,“ píše Hanka Zemanová v Rytmu roku.

Jejich seznam se liší kraj od kraje. Nejčastěji se do zelené devítky zařazuje kopřiva, bršlice, pampeliška, ptačinec, popenec, sedmikráska, jitrocel, šťovík, medvědí česnek, pelyněk černobýl, přeslička, orsej jarní, česnáček lékařský nebo třeba potočnice lékařská.

Víte, jak vypadají? Zkuste otevřít herbář, atlas nebo vyhledávač a vydejte se na zahradu nebo na procházku do přírody. Pokud žijete ve městě a nemáte možnost jen tak vyběhnout na louku pro jarní salátek, zkuste třeba o víkendu vyrazit na výlet do přírody a natrhejte si divoké byliny do čistých uzavíratelných sklenic, kde vydrží čerstvé až týden. Vždy ale sbírejte jen ty druhy, které bezpečně poznáte.

Použití divokých bylin v kuchyni najdete v knize Rytmus roku s Hankou Zemanovouv nedatovaném “kalendáři” Hanky Zemanonové. Inspiraci na rodinné tradice a svátky nabízí kniha Jarní Tradinář – od ledna do června.

Zpět na přehled článků

Zůstaňte v obraze

Nezmeškáte naše novinky, autogramiády, besedy a akce.

S registrací souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

To top