Zpět na přehled článků
test

Svátky a významné dny pro měsíc březen

Změna času: Březen je posledním měsícem, kdy se musíme plně spoléhat na zimní zásoby zeleniny a jablek. Už ale přilétají špačci, čápi, rodí se malí zajíčci, hnízdí husy, začínají rašit divoké zelené byliny jako kopřiva či bršlice, rozkvétají sasanky, modřence, narcisy a tulipány a pomalu přichází jaro.

8. března Mezinárodní den žen

5. března druhá postní neděle – Pražná

12. března Svatý Řehoř, třetí postní neděle – Kýchavá

19. března Svatý Josef, čtvrtá postní neděle – Družebná

Posledním okresům končí jarní prázdniny.

20. března Jarní rovnodennost, začátek jara

26. března pátá postní neděle – Smrtná

Na zahradě můžeme už začátkem měsíce provést jarní úklid záhonů, odstranit zbytky rostlin, chvojí a listí. Záhony jemně vyhrabat, prokypřit a přichystat je na zeleninovou výsadbu. Pak už můžeme vysévat hrášek, mrkev, ředkvičky, hlávkové saláty a roketu, vysadit česnek. Na konci měsíce je nejlepší čas začít doma s předpěstováváním rostlin ze semínek, například rajčat, paprik nebo měsíčních jahůdek. Doma můžeme také přesazovat pokojovky.

Čas odpouštění a skromnosti

Tolik bych si přála, aby už bylo jaro. Ale sklonek zimy má ještě pár důležitých úkolů.

Postní doba přichází čtyřicet dní před Velikonocemi a netýká se zdaleka jen odříkání některých jídel a pití. Odpustit si můžeme cokoliv, čeho je v našem životě příliš. Ale také můžeme přivítat to, co bychom k sobě naopak rádi pustili blíž. Víc času na tvoření nebo procházky? Zkuste to a po Velikonocích uvidíte. Nic se nezmění, dokud změny opravdu neuděláme. S proměnou někdy souvisí také odpuštění. Druhým i sobě samým. Já vím, někdy je to složité, ale už jen samotné uvažování o smíření je podstatným krokem.

A dál? Doba, ve které žijeme, nás vede k trvalé hojnosti, ale občas právě to, že se něčeho dobrovolně vzdáme, rozdělíme se anebo si to vůbec nepořídíme, může být tím, co potřebujeme úplně nejvíc. Čím více materiálních věcí nashromáždíme, tím víc se k majetku vážeme. Nepřišla zrovna právě teď chvíle uvolnit prostor – a ničím novým ho nezaplnit? Ale pokud máte chuť sbírat, mohou to být třeba zážitky. Ty potom můžete proměnit v zápisník vzpomínek, s fotkami nebo vstupenkami, ke kterým se bude moci vracet. Minimalistickou variantou je obálka s nápisem „rok 2023“, do které si budete své poklady ukládat.

Martina Viktorie Kopecká

text pochází z TraDiáře pro rok 2023, fotografie čerpány z knihy Rytmus roku Hanky Zemanové

Zpět na přehled článků

Zůstaňte v obraze

Nezmeškáte naše novinky, autogramiády, besedy a akce.

S registrací souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

To top