Nakladatelství Smart Press

... vědět víc

Nakladatelství Smart Press založila Martina Boledovičová v roce 2005.

Martina je srdcem Jihočeška a pochází z malé obce Lišov. Od 18 let studovala a bydlela v Praze. Pracovala jako šéfredaktorka a ředitelka v knižních redakcích. Teď bydlí nedaleko Prahy se svým manželem a čtyřmi dětmi.

Ale vezmeme to hezky popořádku…

Sen o nakladatelství

Vždycky chtěla dělat to, co jí baví. To dělala i jinde, ale po čase vždy zjistila, že nastává stagnace. Ve třiceti přišlo první vyhoření. I když jí to mnoho lidí neradilo, dala na prahu třicítky, pár měsíců po svatbě, výpověď a vyměnila své pracovní jistoty za cestu do USA, kde spřádala sny o velké rodině a o vlastním malém nakladatelství nebo agentuře.

Jak se to vlastně stalo

Na podzim 2004 byla přijata s dalšími několika nakladateli z celého světa do programu Fellowship Programme, který pořádá Frankfurtský knižní veletrh . Díky tomu strávila měsíc v německém nakladatelství Rowohlt. Tam poprvé prezentovala vznikající rodinné nakladatelství Smart Press a všichni jí říkali: „Vy musíte být buď blázen nebo strašně bohatá.“ Zároveň ji však v záměru podporovali, a to byla pro ní ta největší motivace!

Kde na to vzala peníze

Moc se bála, aby neudělala dluhy. První knížky ale vyšly díky inzertní spolupráci ziskově. Naštěstí se dobře prodávaly, a tak mohly vzniknout další. Víc než rok pracovala bez výplaty, bez kanceláře, s nulovými režijními náklady. Díky tehdy existujícímu programu na podporu začínajících podnikatelů získala bezúročný úvěr na první tisk.

Jaké knihy vydává

Dnes se se svým malým týmem věnuje vydávání knih českým autorům pro radostný a spokojený život. Jsou to především knihy pro ženy s tématikou tradic, přírodního koloběhu, kuchařky, ale i publikace pro celou rodinu – zdravý životní styl, bezmasé vaření, hubnutí, přírodní zahradničení pro radost i soběstačnost.

Ročně vydá pouze pět až osm knižních projektů. Specializuje se převážně na tištěné knihy, výjimkou je pilotní projekt na audioknihu. Jedná se o audionahrávku knižního bestselleru Rytmus roku s Hankou Zemanovou, který získal 2. místo v Ceně čtenářů v soutěži Český bestseller a letošní rok 1. místo v kategorii Východní Evropa a 2. místo v kategorii Zdraví a výživa vítězství v mezinárodní soutěži Gourmand World Cookbook Awards.  

Všem titulům věnuje nakladatelství velkou pozornost, knihy se vyznačují precizním zpracováním, kvalitním designem, v případě kuchařek a návodných knih pak i spoustou profesionálních, ale i autorských fotografií. Spolupracuje s českými autory a knihy tiskne v České republice.

Co jí dělá radost

Když ví, že dělá smysluplnou práci. V každé knize se dozví něco nového. Je ráda, že může s autory a kolegyněmi knihy spoluvytvářet. Moc ji těší, že má kolem sebe spokojené lidi, které baví jejich práce, na kterou můžou být společně hrdí.

Hraje ráda volejbal, ráda chodí do divadla, miluje cestování a poznávání lidí a různých kultur. Od té doby, co má děti, tráví nejvíc času doma v kuchyni a na zahrádce a docela často otevírá naše kuchařky a knihy o přírodním zahradničení. Těžko se jí definuje, co je pro ní práce a co zábava.

Rádi vás uvítáme v redakci na Praze 6. Knihy si můžete u nás prohlédnout i zakoupit. Najdete nás ZDE.

Náš tým

Martina Boledovičová

Nakladatelka, příjem rukopisů
+420 775 265 332
boledovicova@smartpress.cz

Tereza Kuglerová

Redaktorka
+420 725 331 973
kuglerova@smartpress.cz

Olga Formanová

Materiály pro média a tvůrce obsahů, propagace
+420 608 265 337
formanova@smartpress.cz

Linda Václavková

Osobní odběr knih, zákaznická podpora
+420 775 265 337
vaclavkova@smartpress.cz

Michaela Lehnerová

Distribuce a prodej
+420 774 265 330
lehnerova@smartpress.cz

Ludmila Bustová

Personální oddělení
+420 605 070 267
l.bustova@seznam.cz

Daniel Busta

Ekonom
+420 724 942 566
busta@smartpress.cz

Autoři

Naší doménou jsou knihy českých autorů s nadčasovou tématikou. Nakladatelství se však nebojí ani nových a osvětových témat a dokázalo, že i ta se mohou oslovit tisíce českých a slovenských čtenářů.

V roce 2005 jsme vydali první krásnou českou původní kuchařku s výjimečnými fotografiemi a designem – Biokuchařku Hanky Zemanové, na kterou navázaly její další velké knižní projekty Nová Biokuchařka, BioAbecedář a Rytmus roku s Hankou Zemanovou. Velkým bestsellerem se staly knihy o permakulturním zahradničení od Jaroslava Svobody a zahradničení s dětmi od Anity Blahušové.

Mezi další kultovní projekty se zařadila tematické knihy o tradicích a rituálech od farářky Martiny Viktorie Kopecké, Moniky Kindlové a Martiny Boledovičové, Kniha o kávě od Petry Davies Veselé, vegan kuchařky od Petra Klímy a Pavla Drdela, knihy o zdravém hubnutí od Ivy Málkové nebo kniha pro rodiče a děti Svobodná hra od manželů Danišových.

Poslední články na blogu

Zůstaňte v obraze

Nezmeškáte naše novinky, autogramiády, besedy a akce.

S registrací souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

To top