1. ledna: Nový rok
6. ledna: Tři králové
29. ledna: lunární nový rok
31. ledna: konec prvního školního pololetí
Masopustní období: veselé masopustní období je každý rok jinak dlouhé – začíná v lednu po Třech králích a končí v úterý sedm týdnů před Velikonocemi Popeleční středou (letos 5. 3.)
Práce na zahradě a péče o vlastní, byť třeba úplně malou úrodu nás může lépe propojit s přírodou, jíž jsme součástí, a přivést k větší vděčnosti a pokoře k jídlu, které denně konzumujeme. V neposlední řadě může zahradničení fungovat jako terapie, s rukama v hlíně najdeme snáze uzemnění v nejisté době. Jak píše Anita Blahušová ve své knize Zahrada žije: „Pobyt a práce na zahradě nás vrací ke kořenům, a to v každém smyslu slova. Je to trochu jako zázrak: zkuste si zasít semínko nebo zasadit sazenici a sledovat, jak se rostlina vyvíjí a roste.“
Co ale dělat na zahradě, když je venku zima, nic neroste a sami bychom nejraději zůstali doma, v teple, s čajem a pěknou knížkou? Pak může být zahrada dobrou motivací, proč vystrčit na chvíli nos zpod peřin a nadýchnout se čerstvého vzduchu. Můžeme například vytvořit krmítko a přikrmovat naše opeřené sousedy. Podle toho, jakou potravu do krmítka nasypeme, takoví ptáci k nám přiletí na svačinu: „…sýkorky všech druhů mají rády olejnatá semínka a lojové směsi, jablka nebo bobule okrasných keřů přilákají kosa černého nebo kvíčaly, semínka a pecky ocení dlask tlustozobý. Pestře zbarvený strakapoud velký se pustí rád do zavěšené lojové koule.“ Krmítko je dobré věšet dál od oken, do kterých by ptáci mohli narazit a zavěsit na provázek, aby nelákalo kočky.
Pak už můžeme zase z tepla domova pozorovat hodující ptáky.
Návody na výrobu krmítka najdete například v knihách Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi nebo Rok plný tvoření – pro sebe, svou rodinu a společné vzpomínky